środa, 14 grudnia 2011

4.51 Marzenia

Bydgoszcz (Bromberg)

Jednym z moich marzeń jest wycieczka Orient Expressem... Wiem, wiem dość droga impreza, ale od tego są marzenia, że mają być wyjątkowe i czasami nawet nie do spełnienia... Ale w tym przypadku tak być nie musi.
Orient Express to nazwa najbardziej luksusowego pociągu pasażerskiego, który często nazywany był Titanikiem na szynach i kursował pod szyldem międzynarodowej spółki Compagnie Internationale des Wagons-Lits. Pomysłodawcą i założycielem był Belg Georges Nagelmackers. Trasa o długości 2880 km wiodła z Paryża z dworca wschodniego do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Pierwszy skład zainicjował kursowanie w 1883. Był to jedyny środek transportu łączący dwa krańce Europy – wschód i zachód, uosobienie komfortu i bogactwa. Luksusowe wagony sypialne i wagony restauracyjne słynące ze swej kuchni sprawiły, że pociągiem podróżowały osoby szlacheckiego pochodzenia, dyplomaci i ludzie biznesu.




Wybuch II wojny światowej w 1939 r. po raz kolejny przerwał kursowanie pociągu. Połączenie wznowiono dopiero w 1945 r. jednak bez trasy do Aten. Spowodowane to było tym, iż trasa przebiegała przez Jugosławię, której granice były zamknięte. Ponowne otwarcie trasy do Aten nastąpiło dopiero w 1951 r. W tym samym roku z powodu konfliktu Bułgarii z Turcją i zamknięcia granicy pomiędzy tymi państwami wstrzymane zostało na rok kursowanie Orient Expressu do Stambułu. Kolejną przeszkodą była żelazna kurtyna. Trwająca zimna wojna bardzo utrudniała kursowanie pociągu, lecz nigdy definitywnie jej nie przerwała. Państwa komunistyczne zgodnie ze swoimi rozporządzeniami zmieniały oryginalne wagony Wagons-Lits na swój skład, w związku z tym trudno mówić o kursowaniu oryginalnego Orient Expressu. Jednak w latach 50. XX w. pociąg kursował regularnie z Paryża do Stambułu i Aten trzy razy w tygodniu.
W roku 1962 r. wstrzymane zostały definitywnie dwa z trzech połączeń. Jedynym ciągle kursującym pociągiem był Simplon Orient Express, który został zamieniony w wolniejsze połączenie nazwane Direct Orient Express. W 1971 roku, Wagons-Lits Company wstrzymała produkcję nowych wagonów, a istniejące składy sprzedała narodowym przewoźnikom. Ostatni regularny kurs Orient Expressu na trasie Paryż–Stambuł miał miejsce 19 maja 1977 roku. Jednak pociąg pod nazwą Orient Express kursował dalej na trasie Paryż–Bukareszt, która w 2001 r. została skrócona do Wiednia, gdzie dołączano go do expresu Paryż–Strasburg oznaczanym na rozkładach nazwą Orient Express. Z chwilą uruchomienia przez SNCF połączenia TGV Paryż–Strasburg trasa Orient Expressu w czerwcu 2007 r. została skrócona do odcinka Strasburg–Wiedeń.



W 1982 milioner James Sherwood założył prywatną spółka Venice-Simplon Orient Express, która odkupiła od państwowych przewoźników oryginalne wagony Wagon-Lits z lat 20. i 30. XX wieku, skompletowała wszystkie 35 wagonów i podjęła się ich renowacji i restauracji, tak aby przywrócić im dawną świetność. Wyposażenie i wykończenie wagonów było wzorowane na wystroju, jaki Wagons-Lits miał w roku 1903. Rekonstrukcją 9 wagonów Pullmana zajęli się angielscy rzemieślnicy z Carnforth (hr. Lancashire), a przeróbka wagonów sypialnych została powierzona niemieckiej firmie Bramer Wagonbau oraz warsztatom Wagons-Lits w Ostendzie.
25 maja 1982 roku nowy Orient Express ponownie wyruszył w podróż przez Europę na trasie Londyn – Wenecja. Bilet w ten dziewiczy kurs kosztował 1200 £. Niestety z uwagi na brak zgody kolei francuskich SNCF na użytkowanie starej nazwy Orient Express zmieniono ją na Venice-Simplon Orient Express. Nowym Orient Expressem podróżowały m.in. takie sławy, jak John Travolta z rodziną, który specjalnie przyleciał swoim prywatnym samolotem do Wenecji czy Liza Minnelli.
Na chwilę obecną firma Venice-Simplon Orient Express uruchamia kilka różnych połączeń, np. Londyn–Rzym i tylko część z nich ograniczona jest do jednego kursu rocznie. Możliwa jest również przejażdżka prawie oryginalną trasą Orient Expressu z Paryża przez Budapeszt i Bukareszt do Stambułu.


Legendarny pociąg Orient Express w roku 2007 po raz pierwszy w swojej ponad 100-letniej historii zatrzymał się w Polsce. Bilety na podróż Słowiańskie marzenia z Wenecji przez Wiedeń, Kraków, Tarnów, Warszawę, Malbork, Bydgoszcz, Poznań, Leszno, Wrocław do Pragi kosztowały 6 tys. €. Skład liczył 16 biało-granatowych i granatowych wagonów z pozłacanymi napisami ze 102 pasażerami i 44 pracownikami obsługi na pokładzie. Kolejny przejazd Venice Simplon-Orient-Expressu przez Polskę miał miejsce w lipcu 2007 roku pociąg zawitał tylko do Krakowa; skład liczył 16 wagonów, jak poprzednio granatowo-białych ze złoconymi napisami i elementami zdobniczymi. 10 lipca 2009 r. pociąg odwiedził m.in. Żywiec, Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice, Oświęcim, kończąc bieg w Krakowie; 12 lipca tę samą trasę przejeżdżał na trasie z Krakowa do Wiednia.




Smaki z Orient Expressu
Pork in Lettuce Cups
450g mielonej wieprzowiny
1 łyżka octu ryżowego
1 łyżka jasnego sosu sojowego
2 łyżeczki oleju z ziaren sezamu
15g suszonych chińskich grzybów
100g marchewki
100g pędów bambusa
100g cukinii
100g czerwonej papryki
225g sałaty lodowej
300ml oleju do głębokiego smażenia
25g chińskiego makaronu sojowego
Sos do stir-fry:
1 łyżka drobno pokrojonego czosnku
1 lyżka szalotek pokrojonych w cienkie piórka
3 łyżki drobno posiekanych zielonych części dymki
2 łyżeczki ciemnego sosu sojowego
2 łyżeczki octu ryżowego
2-3 łyżki sosu hoisin
2 łyżki sosu ostrygowego
czarny pieprz

Umieść mieloną wieprzowinę w misce razem z octem ryżowym, jasnym sosem sojowym i olejem z ziaren sezamu. Wymieszaj dokładnie i zostaw na co najmniej 20 minut.
Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na 20 minut. Dokładnie je odciśnij i pokrój w paski.
Marchewkę, cukinię, pędy bambusa i paprykę pokrój w bardzo cienkie słupki (julienne).
Umyj liście sałaty i dokładnie osusz.
W woku podgrzej olej do głębokiego smażenia. Kiedy zacznie dymić dodaj wieprzowinę i smaż przez 1 minutę. Usuń mięso z woka i wytrzyj go do sucha.
Podgrzej druga porcję oleju i kiedy ponownie zacznie dymić dodaj czosnek, cebulę i szczypior. Smaż przez 10 sekund. Dodaj marchewkę i smaż kolejną minutę. Dodaj pozostałe warzywa (oprócz sałaty), sos do stir-fry i ćwierć łyżeczki pieprzu. Smaż całość cały czas mieszając przez 3 minuty i dodaj wieprzowinę. Smaż całość przez kolejną minutę.
Podawaj ciepłe na miseczkach z liści sałaty lodowej.

Shan noodles
400g świeżego orientalnego makaronu bezjajecznego
3 szalotki pokrojone w cienkie piórka
2cm kawałek świeżego korzenia imbiru lub galangalu
2 ząbki czosnku
sól
olej z orzeszków ziemnych
250g polędwicy wieprzowej, pokrojonej w cienkie paski
1 łyżka sosu rybnego
2 łyżeczki cukru palmowego
zielone części dymki
duża garść świeżej natki kolendry
1 łyżeczka suszonych płatków chilli.

Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
W moździerzu utłucz razem szalotki, galangal (imbir) i czosnek na pastę. Dodaj sporą szczyptę soli.
W woku smaż pastę na jednej łyżce oleju, aż zmięknie. Dodaj filety, sos sojowy i cukier palmowy.
Smaż przez 2-3 minuty ciągle mieszając, aż mięso się lekko skarmelizuje. Dodaj szczypior i ugotowany makaron . Doda kolendrę i płatki chilli.
Podawaj gorące z piklowanym warzywami.

Roast Crispy Pork Belly
1.5kg boczku wieprzowego bez kości ze skórą
Marynata:
4 łyżki soli morskiej
2 łyżki uprażonych ziaren pieprzu syczuańskiego
2 łyżki przyprawy pięć smaków
1 łyżka cukru palmowego
biały pieprz

Natnij płytko skórę boczku ostrym nożem w ukośnie paski - nacięć musi być bardzo dużo.
Sparz boczek gorącą wodą.
Rozgrzej wok, dodaj sól, pieprz, przyprawę pięć smaków, cukier i 2 łyżeczki białego pieprzu i smaż przez 3 minuty. Ostudź i natrzyj powstałą miksturą boczek. Zostaw w chłodnym miejscu na 8 godzin.
Rozgrzej piekarnik do 200C. Umieść boczek na kratce (skórą do góry), a pod spodem postaw naczynie z wodą. Piecz boczek przez 20 minut. Zmniejsz temperaturę piekarnika do 180C i piecz mięso kolejne 2 godziny. Po tym czasie zwiększ temperaturę piekarnika do 230C i piecz boczek przez 15 minut.

Orient Express stał się inspiracją dla 6 filmów fabularnych i 19 książek oraz seriali (m.in.):
Kryminał Agaty Christie – Morderstwo w Orient Expressie
Powieść Pociąg do Stambułu (Stamboul Train) Grahama Greene'a,
Filmy nakręcone na podstawie powieści Agaty Christie – Morderstwo w Orient Expressie
Film z 2004 pt. W osiemdziesiąt dni dookoła świata,
Film z serii James Bond – Pozdrowienia z Rosji,
Serial TV Arsène Lupin – 8 odcinek trzeciej serii zatytułowany Venezia-SuperExpress.
Gra PC The Last Express autorstwa Smoking Car Productions.
Orient Express utwór muzyczny autorstwa Jean Michel Jarre'a

Brak komentarzy: